52 Dębiec i Dwa Sławy

7 lipca zapraszamy na koncert hip hopowy. Wystąpią 52 Dębiec i Dwa Sławy.

52 Dębiec to polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza hip-hopu i trip hopu. Powstała w 1999 roku w Poznaniu w składzie Przemysław „Hans” Frencel oraz Paweł „Deep” Paczkowski. Duet zadebiutował wydanym rok później nielegalem Najwyższa instancja. Niespełna dwa lata później Paczkowski opuścił skład. Natomiast Frencel samodzielnie kontynuował działalność projektu. 52 Dębiec szerzej zaistniał w 2003 roku za sprawą pierwszej, dostępnej w powszechnej sprzedaży płyty P-ń VI. Materiał cieszył się znaczną popularnością w kraju w tym za sprawą piosenki „To my!”, która była notowana m.in. na listach przebojów Polskiego Radia.
Po 2005 roku wraz z załamaniem się rynku krajowej sceny muzyki hip-hopowej działalność Pięć Dwa Dębiec straciła na intensywności. W 2007 roku Paczkowski powrócił do składu. W efekcie powstał wydany rok później, nakładem własnym tytuł Deep Hans. Zyski ze sprzedaży tejże płyty pozwoliły raperom sfinansować kolejny materiał pt. T.R.I.P., który ukazał się w 2009 roku. Wydawnictwo nie odniosło sukcesu komercyjnego, jednakże umożliwiło duetowi swoisty powrót na scenę hip-hopową. Album uzyskał także nominację do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach plebiscytu telewizyjnego towarzyszącego KFPP w Opolu.
Członkowie zespołu współtworzą także kolektyw Brudny Zachód i zespół Alkoholiks. Z kolei sam Frencel od 2011 roku występuje w zespole muzyki rockowej Luxtorpeda.

Dwa Sławy, czyli Jarosław i Radosław, a właściwie Astek i Rado Radosny. Łódzka ekipa powstała w 2006 roku, która przez wiele lat nie mogła przebić się do świadomości słuchaczy.
W trakcie swojej dziesięcioletniej działalności wydali 5 krążków, z których dwa ostatnie wkroczyły do oficjalnej sprzedaży. Po trzech nielegalach wydanych odpowiednio w 2007 – „Dla Sławy”, 2010 – „Nieśmiertelna Nawijka Dwusławowa” , 2011 – „Muzyka Kozacka” przyszła pora na legalny debiut. W tym czasie Sławy konsekwentnie poszerzali swój fanbase zjednując fanów specyficznym humorem i nietuzinkowym podejściem do rapu. Album „Nie wiem, nie orientuje się” w momencie premiery przepadł w natłoku premier. Dopiero po latach ludzie docenili jego kunszt. Dziś uważany jest za jeden z najbardziej niedocenionych albumów w historii polskiego rapu. Wydany przez Embryo Nagrania został wytłoczony w niewielkiej ilości 1000 sztuk, które dziś są obiektem poszukiwań kolekcjonerów. Dopiero albumem „Ludzie Sztosy” Dwa Sławy wywrócili branżę hip-hopową do góry nogami. Czy to za sprawą młodego Dj Flipa, który dołączył do zespołu? Przede wszystkim ich album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy i aktywistów hip-hopowych, którzy już w styczniu okrzyknęli go płytą 2015 roku. Wyruszyli w trasę „Zamknij Mordę Tour” oraz koncertowali we własnym zakresie. Te wydarzenia zbiegły się z pojawieniem się na topowych polskich albumach od Quebonafide, Rasmentalismu i Pawbeatsa. Dwa Sławy cechują się niebanalnym humorem w tekstach – uprawiają „strategiczną korbę liryczną”. To oni na dobre spopularyzowali używanie hasztagów. W momencie gdy położyli je na newschoolowych produkcjach stali się fenomenem, który znalazł aprobatę wśród młodych słuchaczy oraz tęgich, hip-hopowych głów.